Оцінка кредитної історії — важливий пункт у процесі закриття боргів та оцінки платежеспроможності громадянина.

Портал bezdolgoff.com.ua розібрався, що таке кредитний рейтинг, якими способами клієнт може перевірити свою кредитну історію і як вберегти себе від нарахувань за вже погашеним кредитом.


Про кредитний рейтинг

Припустимо, ви звернулися в банк, щоб отримати гроші в кредит або підвищити кредитний ліміт на картці, а банк відповів відмовою. Найімовірніше, причина відмови криється у вашому кредитному рейтингу. Він є у кожного клієнта, який вже приходив за позикою в банки або МФО.

При надходженні заявки на кредит всі фактори ризику аналізує скоринготься, коли платіж за кредитва система банку або фінкомпанії. Оцінює вона і кредитну історію. Ваш кредитний рейтинг підвищується, якщо ви вчасно погашаєте позику, і знижуєом прострочений або утворилася заборгованість. Також негативно на рейтинг впливають часті звернення до мікрофінансових організацій (МФО) або ж наявність великої кількості кредитів, одночасно відкритих у різних банках.


Про кредитні бюро

В кредитній історії зберігається інформація про всі кредити, які ви отримували, і, головне, своєчасність їх погашення. Дані про позичальників сьогодні збирають кілька кредитних бюро. Інформацію їм постачають банки, страхові та лізингові компанії, кредитні спілки та інші фінустанови.

Серед найбільших кредитних бюро:


 • Українське бюро кредитних історій (УБКІ)
 • Міжнародне бюро кредитних історій (МБКІ)
 • Перше всеукраїнське бюро кредитних історій (ПВБКІ)
 • Українське кредитне бюро (УКБ)

Ще в 2002 році Нацбанк створив єдину інформаційну систему обліку позичальників (боржників), які мають прострочену заборгованість за кредитами, наданими банками (ЄІС «Реєстр позичальників»).

Обговорювалося питання про створення на базі цього реєстру загальноукраїнського кредитного бюро, яке в майбутньому можна було б приватизувати. Але щоб уникнути конфлікту інтересів від цієї ідеї відмовилися.


Перевірка кредитної історії

Ознайомитися зі своєю кредитною історією корисно з трьох простих причин:

 • дізнатися свій кредитний рейтинг
 • уникнути відсотків за закритим кредитом, коли кілька неоплачених копійок через роки перетворюються в нечувані суми
 • впевнитися, що шахраї не зареєстрували кредити на ваше ім'я.

Наприклад, кредитна історія в базі даних Українського бюро кредитних історій зберігається 10 років з моменту погашення позики. А дані про непогашені кредити — необмежений час. У розділі «Реєстр запитів» можна подивитися, хто перевіряв вашу кредитну історію. Доступ до неї мають тільки ті компанії, які отримали вашу згоду.


Способи перевірити кредитну історію:

 • На сайті Українського бюро кредитних історій (УБКІ)
 • База УБКІ містить 68 млн кредитних історій. Перевірити свою можна в режимі онлайн або отримати дані поштою. Це легко зробити дистанційно. Для цього потрібно відправити документи: копії паспорта і ідентифікаційного коду, а також заяву на кредитний звіт.

  Раз на рік така послуга надається безкоштовно. Наступний запит буде коштувати 50 грн. За гроші можна використовувати додаткові сервіси:додаток «Кредитна історія» УБКІ для Android та iOs додаток або інтернет-банкінг Приват24 — у розділі «Кредитний рейтинг» (для будь-якого клієнта банку, дані якого є в базі УБКІ)

  За бажанням ви можете отримати безлімітний доступ до свого рейтингу і кредитної історії, підключивши послугу «СтатусКонтроль». Вона відкриває доступ до всіх кредитних звітів і передбачає sms-інформування у разі будь-яких змін у кредитній історії. Але платити доведеться регулярно — 500 грн на рік.


 • На сайті Міжнародного бюро кредитних історій (МБКІ)
 • МБКІ зберігає у своїй базі 20 млн кредитних історій. Отримати свій кредитний звіт можна онлайн, оформивши заявку на сайті. Обробка запиту буде коштувати всього 25 грн. Альтернатива — пошта або кур'єрська служба. Доставка оплачується згідно з тарифами Express Moto.

  Для запиту доведеться підготувати пакет документів: нотаріально завірені, з підписом власника, копії паспорта та ідентифікаційного коду, а також заяву на отримання даних.

  Один раз на рік послуга буде безкоштовною. Для цього доведеться приїхати в офіс бюро з оригіналами документів. Через два робочих дні отримаєте кредитний звіт в паперовому вигляді.


 • На сайті Першого всеукраїнського бюро кредитних історій (ПВБКІ)

 • ПВБКІ, як і інші бюро, дає можливість безкоштовно перевірити свою кредитну історію. Але вам обов'язково потрібно з'явитися в офіс з оригіналами документів.

  Є і платний шлях. Можете подати запит, заповнивши анкету з ідентифікаційними даними на сайті. Таке задоволення обійдеться у 50 грн. Кредитний звіт прийде в листі за вказаною вами адресою.

  Альтернатива — електронний кабінет. Персональний кабінет розрахований на систематичні звернення клієнта і взаємодію з бюро, тому передбачає тарифний план. Моніторинг кредитної історії коштує від 95 до 390 грн на півроку.


 • На сайті Українського кредитного бюро (УКБ)

Повний кредитний звіт УКБ коштує до 36 грн. Отримати його можна поштою. Один раз на рік бюро надає таку послугу безкоштовно. Але, знову ж таки, будьте готові їхати в офіс зі стандартним переліком документів: паспорт, ІПН і заява.

Єдиний реєстр кредитних історій допоможе дізнатися, чи є ваша кредитна історія в бюро, яке вас цікавить. Для цього на сайті слід ввести свій ідентифікаційний код, електронну пошту і символьний код, що підтверджує, що ви не робот. Відповідь прийде на вказану адресу електронної пошти.